Význam a úloha dobrej bežeckej techniky

Prevencia zranení

Predchádza opotrebeniu pohybového aparátu a vzniku svalových dysbalancií

Optimalizácia pohybu

Zvyšuje efektivitu a ekonomiku behu a odstraňuje svalové napätie

Ochrana svalstva

Pred funkčným a štrukturálnym poškodením


Chyby v technike behu – rekreační bežci

Nesprávnu techniku behu majú najmä rekreační bežci, ktorí majú spravidla nízku úroveň kondičnej pripravenosti a nesprávne pohybové návyky. Tieto návyky sa prejavujú vo všeobecne slabej úrovni koordinácie až neschopnosti vykonať správny pohyb. Pre dosiahnutie zmeny je potrebný cielený komplexný tréning, s dôrazom na rozvoj základných pohybových schopností ako sila, rýchlosť, vytrvalosť a pohyblivosť. Tento rozvoj ide ruka v ruke s rozvojom požiadaviek na centrálny nervový systém a regulačné procesy, ktoré sú zodpovedné za úroveň našej koordinácie. Nasledovné videá znázorňujú nedostatky v uvedených oblastiach a úroveň/stupeň zvládnutia techniky behu, ktorú u jednotlivca nazývame štýl behu.

Chybné postavenie ťažiska, neschopnosť využiť gravitáciu a vonkajšie sily, zapájanie nesprávnych svalov pri behu

Chybné postavenie ťažiska, absencia stability trupu, rotácia ramien, nedostatok vnútornej sily

Nízka úroveň základných kondičných predpokladov, slabý trup, bežkyňa beží v “sede”, preťažovanie svalstva kolien, bedier, chodidiel

Chcete zistiť, či beháte správne?
Pošlite nám video alebo si dohodnite hodinový tréning, urobíme vám analýzu vašej techniky behu a navrhneme najvhodnejší spôsob tréningu.
Analýzu vám  pošleme mailom, ktorý zadáte do objednávkového formulára.
V prípade záujmu o spoluprácu, popíšte krátko svoju bežeckú históriu a bežecké ciele. Vyberieme vám vhodný typ tréningu z našej ponuky.

Mám záujem o analýzu môjho behu ..

Zmena techniky behu

Zmena techniky behu je dlhodobejší proces, ktorý vyžaduje systematický, cielený (atleticky zameraný) tréning, trénera, ktorý rozozná dobrý pohyb od zlého a bežca, ktorý má motiváciu a chuť trénovať.

Pri učení techniky behu zlepšuje koordináciu pohybov a zvyšuje úroveň kondičných predpokladov, ktoré sú základom pre zvládnutie dobrej techniky behu. Ako rýchlo sa dopracuje k výsledkom však v konečnom dôsledku závisí od počtu tréningov, ktoré absolvuje v rámci daného tréningového cyklu.

Porovnanie techniky behu po dvojročnom tréningu pri frekvencii 8 tréningov /mesiac

Páčil sa vám tento obsah? Nechajte nám feedback

Rating: 1 out of 5.
Chcem to vyskúšať, chcem sa informovať, mám inú otázku..

Všetky články


Hľadáte niečo?

Autorský blog

Tento blog píšem z viacerých dôvodov. Prvým dôvodom je množstvo ľudí, ktorí podľahli trendu behania, ktorých vídam (často nesprávne) behať v uliciach, lesoch, parkoch, a všade kde sa behať dá, a nemôžem každému v tej chvíli poradiť .
Tým druhým je, že celý život behám, zbieram skúsenosti, poznatky, analyzujem beh svoj a množstva bežcov a bežký, ktorí so mnou trénujú a myslím, že nastal čas a vyskytol sa priestor, kde sa o všetko môžem podeliť s vami. Prajem vám zmysluplné a inšpiratívne čítanie. Vaše námety môžete posielať na môj email alebo jednoducho kliknite tu.

Naše sociálne siete

Kategórie

WordPress PopUp Plugin