,

Ako prebieha proces učenia techniky behu?

Beh – rovnako ako každý iný pohyb – sa učí v procese motorického učenia.
Motorické učenie behu je osvojovanie bežeckých pohybov a pohybových štruktúr – jednotlivých fáz behu, ktoré sú založené na vzájomnej koordinácii a ich ďalšej koordinácii so senzorickým vnímaním. Zapájanie svalov a svalových skupín pre optimálnu svalovú súhru musí byť čo najefektívnejšie. Potrebná je kontrola vykonávania pohybov a spätná väzba.Motorické učenie má jednotlivé fázy, ktoré na seba vzájomne nadväzujú, a rozhodujúca je aj dĺžka učenia, ktorá priamo súvisí s kvalitou naučeného pohybu.

Čo vyžaduje správna technika behu?
Ľahkosť pohybu, pružné a silné členky, silu a uvoľnenosť. Pracujeme s vašimi pohybovými stereotypmi, a to s tými správnymi, ako aj s tými nekvalitnými, ktoré vznikajú v priebehu  života od raného detstva, ale napr. aj nesprávnym pohybom tela v denných činnostiach, pri akomkoľvek inom pohybe a neskôr pri športovaní vo vyššom veku. Tu vzniká práve u bežcov, ktorí s behaním začínajú vo vyššom veku potenciálne riziko ublíženia zdravia, v prípade, že v mladosti sa nevenovali žiadnemu športu a nemajú dostatočné kondičné predpoklady.

Zdieľať

Všetky články


Hľadáte niečo?

Autorský blog

Tento blog píšem z viacerých dôvodov. Prvým dôvodom je množstvo ľudí, ktorí podľahli trendu behania, ktorých vídam (často nesprávne) behať v uliciach, lesoch, parkoch, a všade kde sa behať dá, a nemôžem každému v tej chvíli poradiť .
Tým druhým je, že celý život behám, zbieram skúsenosti, poznatky, analyzujem beh svoj a množstva bežcov a bežký, ktorí so mnou trénujú a myslím, že nastal čas a vyskytol sa priestor, kde sa o všetko môžem podeliť s vami. Prajem vám zmysluplné a inšpiratívne čítanie. Vaše námety môžete posielať na môj email alebo jednoducho kliknite tu.

Naše sociálne siete

Kategórie

Centrum bežeckej terapie© 2023. Všetky práva vyhradené

sk_SKSlovenčina
%d blogerom sa páči toto: