Ako zistím či behám správne?

Mnohí bežci sa v súčasnosti riadia údajmi a štatistikami, ktoré zaznamenávajú športové hodinky, špottestery a rôzne pomôcky na merianie bežeckej výkonnosti a parametrov. Ich súčasťou sú dnes už aj parametre, ktoré zachytávajú napr. vertikálnu osciláciu, dĺžku kroku, či kadenciu. Tieto moderné prístroje takpovediac trackujú športovcov 24/7, až do tej miery, že mnohí viac sledujú svoje hodinky ako vnímajú samých seba. Otázne je tiež do akej miery si vedia tieto štatistiky bežci vyhodnotiť… Moderné technológie sú vynikajúcou pomôckou pri bežeckom tréningu, ale pokiaľ ide o techniku, nevedia nahradiť vizuálnu kontrolu trénera alebo coacha, ktorý analyzuje pohyb celkovo a na základe svojich poznatkov a skúseností sa v tréningu zameriava na odstraňovanie nesprávnych stereotypov a budovanie správnych návykov a pohybov. Bežec sám nevie vnímať svoj pohyb objektívne pretože má “zaužívaný” vlastný spôsob pohybu, s ktorým je dlhodobo stotožnený a ten považuje za správny. Pre vizuálnu predstavu sa využíva aj videoanalýza pohybu bežca, pomocou ktorej získava prvotnú predstavu o vlastnom pohybe, ktorú tréner alebo coach vyhodnotí podľa bežeckých štandardov správnej techniky behu. Jej správna interpretácia je dôležitou súčasťou procesu učenia techniky behu v počiatočnej fáze. Potom je už rada a metodický postup pod dohľadom špecialistu na techniku behu – diplomovaného trénera atletiky – nepostrádateľná.

 

Zdieľať

Všetky články


Hľadáte niečo?

Autorský blog

Tento blog píšem z viacerých dôvodov. Prvým dôvodom je množstvo ľudí, ktorí podľahli trendu behania, ktorých vídam (často nesprávne) behať v uliciach, lesoch, parkoch, a všade kde sa behať dá, a nemôžem každému v tej chvíli poradiť .
Tým druhým je, že celý život behám, zbieram skúsenosti, poznatky, analyzujem beh svoj a množstva bežcov a bežký, ktorí so mnou trénujú a myslím, že nastal čas a vyskytol sa priestor, kde sa o všetko môžem podeliť s vami. Prajem vám zmysluplné a inšpiratívne čítanie. Vaše námety môžete posielať na môj email alebo jednoducho kliknite tu.

Naše sociálne siete

Kategórie

Centrum bežeckej terapie© 2023. Všetky práva vyhradené

sk_SKSlovenčina
%d blogerom sa páči toto: