,

Správna verzus nesprávna technika behu

Štatistiky tvrdia, že len 3% bežcov západného sveta behajú efektívne. Mnohí bežci a bežkyne nevedia, že beh má techniku, ktorú sa treba naučiť. Správnou technikou behu vieme ovplyvniť nielen náš dobrý pocit z behania, ale predovšetkým bežecký výkon a naše zdravie. Správna techniku behu sa riadi biomechanikou pohybu, ktorú definujú fyzikálne zákonitosti.
Naproti tomu, nesprávna technika behu vedie nielen k ťažkopádnemu a namáhavému vykonávaniu pohybov, ale aj k zraneniam a poškodeniu pohybového aparátu. Tento problém sa netýka len začiatočníkov alebo hobby bežcov, ale aj výkonnostných bežcov a profesionálov. Každý bežec by mal niekedy pouvažovať o svojej technike behu, a poradiť sa s odborníkom.

Tiež je dôležité si uvedomiť, že správne behať sa nedá naučiť na jednom tréningu. Je to proces, ktorý si vyžaduje pravidelný a cielený tréning, pod dohľadom skúseného trénera. A prezradiť môžeme aj to, že behaním sa behať nenaučíte. Ak je vaša technika behu zlá, beháte veľa kilometrov fixujete si nesprávne pohybové stereotypy a je veľmi pravdepodobné, že efektivita vášho behu bude nízka. Čo má výrazný vplyv na váš bežecký výkon.

Zdieľať

Všetky články


Hľadáte niečo?

Autorský blog

Tento blog píšem z viacerých dôvodov. Prvým dôvodom je množstvo ľudí, ktorí podľahli trendu behania, ktorých vídam (často nesprávne) behať v uliciach, lesoch, parkoch, a všade kde sa behať dá, a nemôžem každému v tej chvíli poradiť .
Tým druhým je, že celý život behám, zbieram skúsenosti, poznatky, analyzujem beh svoj a množstva bežcov a bežký, ktorí so mnou trénujú a myslím, že nastal čas a vyskytol sa priestor, kde sa o všetko môžem podeliť s vami. Prajem vám zmysluplné a inšpiratívne čítanie. Vaše námety môžete posielať na môj email alebo jednoducho kliknite tu.

Naše sociálne siete

Kategórie

Centrum bežeckej terapie© 2023. Všetky práva vyhradené

sk_SKSlovenčina
%d blogerom sa páči toto: